top of page

Askerlik için fotoğraf nasıl olmalıdır?

Askerlik hizmeti, Türkiye'de her erkeğin yerine getirmesi gereken bir görevdir. Bu göreve başvururken veya askerlik işlemleri sırasında sunulan belgelerde yer alacak fotoğrafın belirli standartlara uygun olması önemlidir.

Türklere ait olan tankların geçişini izleyen Türk komandosu.
Türklere ait olan tankların geçişini izleyen Türk komandosu.

Peki, askerlik için fotoğraf nasıl olmalıdır?


1. Arka Plan ve Aydınlatma

Askerlik fotoğrafı için en uygun arka plan açık renkli ve düz bir yüzey olmalıdır. Duvar veya bir perde gibi düzgün ve tek renkli bir yüzey tercih edilmelidir. Aydınlatma da önemlidir; fotoğrafın net ve doğal bir ışık altında çekilmiş olması gerekmektedir.


2. Yüz Pozisyonu

Fotoğrafta kişinin yüzü net bir şekilde görünmelidir. Baş düzgün bir şekilde dik durmalı ve kamera lensine doğru bakmalıdır. Yüz ifadesi nötr olmalı, gülümseme veya ciddiyet gibi aşırı ifadelerden kaçınılmalıdır.


3. Giyim

Askerlik fotoğrafı için kişinin sade ve düzgün giyinmiş olması önemlidir. Mümkünse askeri yeşil veya kamuflaj desenli kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Genellikle beyaz bir gömlek veya tişört tercih edilir.


4. Saç ve Sakal

Erkek adaylar için saçlar kısa ve düzgün olmalıdır. Sakallar tıraş edilmiş veya kısaltılmış olmalıdır. Sakal bırakma izni verilen durumlarda bile, askerlik fotoğrafında sakal çok uzun veya dağınık görünmemelidir.


5. Fotoğraf Boyutu ve Kalitesi

Askerlik için sunulan fotoğrafın belirli boyutlara ve kalite standartlarına uygun olması gerekmektedir. Genellikle fotoğrafın 4,5 cm x 6 cm boyutunda ve yüksek çözünürlüklü olması istenir.


6. Gözlük ve Kapak

Gözlük kullanımı tercihe bağlıdır ancak gözlükle çekilen fotoğraflarda yansıma olmamalı ve gözlerin net bir şekilde görünmesi önemlidir. Başın ve yüzün tamamının açıkça göründüğü bir fotoğraf tercih edilmelidir.


Askerlik için sunulan fotoğrafın belirli standartlara uygun olması, işlemlerin sorunsuz ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Yukarıdaki ipuçlarını takip ederek, askerlik fotoğrafınızı uygun şekilde çekebilir ve işlemlerinizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page