top of page

Basitleştirilmiş DSLR ayarları

Öncelikle belirtmek isterim ki Nikon marka fotoğraf makinelerini tercih etmem, sadece bir eğilimim değil aynı zamanda tecrübelerime dayalı bir karardır. Daha önce Canon ve Sony markalarını da kullanmış olsam da, Nikon'un lens seçenekleri ve farklı modellerle uyumlu olmaları benim için oldukça önemli bir faktör.


Özellikle bir düğün fotoğrafçısı olarak, farklı modellerle uyumlu lensler kullanarak iyi bir tasarruf yapabiliyorum. Yeni Nikon modellerinin piyasaya sürülmesiyle birlikte, bu lenslerimin de uyumlu hale gelmesi, işimi daha da kolaylaştırdı. Tabii ki her fotoğrafçının tercihi farklı olabilir, ancak benim için Nikon, işimi en iyi şekilde yapmamı sağlayan bir marka.


Fotoğraf: Bhuwan Maharjan

Bir zamanlar katıldığım bir eğitimde, büyük bir telekomünikasyon çalışanı "Aptalca Basitleştirin!" diyerek iletişim kurmanın önemine dikkat çekmişti. O zamanlar bu ifadeyi duyduğumda saçma bulmuştum. Ancak yıllar geçtikçe fark ettim ki, bir konuyu açıklamak için gereksiz yere karmaşık bir dil kullanmak, insanların anlamasını zorlaştırıyor.


Bu durum, kamera ayarları hakkında yazılan makalelerde de kendini gösteriyor. Çoğu makale, hangi ayarların yapılması gerektiğine dair karmaşık bir dil kullanıyor ve bu da fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor. Ben de bu sorunlarla karşılaşanlardan biriydim ve ne yapacağım konusunda hiçbir fikrim yoktu.


Bunun üzerine, basit bir rehberlik arayışına girdim. Sadece hangi ayarın ne anlama geldiği ve hangisinin yapılması gerektiği hakkında değil, aynı zamanda hangi ayarın değiştirilmesinin hangi ayarı etkileyeceğini de bilmek istiyordum. Sonuçta, fotoğrafçılıkta başarılı olmak için her şeyin net ve anlaşılır olması gerekiyor.


Bu makalede, kameranızın ana ayarlarını anlamak için hızlı bir rehberlik sunacağım. Ancak, "amatör" ayarlar olarak kabul edilen ekran modları ve otomatik modla ilgili ayarlar hakkında detaylı bilgi vermekten kaçınacağım. Bunlar, ideal fotoğraf koşullarına ulaştığınızda kameranızın yüksek potansiyellerini kullanmak istediğinizde daha gerekli hale gelebilirler. Yani, burada kameranızın temel ayarlarına odaklanacağız ve size ne anlama geldiklerini açıklayacağım.


P (PROGRAM MOD)


Eğer kameranızın otomatik modunu (Auto) kullandıysanız, P modunu hemen bir basamak yukarıda göreceksiniz zaten. Her ne kadar kamera birçok ayarı kendisi akıllı bir şekilde kontrol etse de flaş kontrolü, ISO kontrolü ve beyaz dengesi ayarlarını kontrol edebilirsiniz.


1. Flaş: Flaşı açabilir, kapatabilir; flaşın etkisini azaltabilir ya da artırabilirsiniz. Aydınlatma koşulları çok karanlık ise flaşın çıkış seviyesini artırabilir ve böylece daha iyi pozlanmış görüntüler elde edebilirsiniz. Aydınlatma koşulları iyiyse flaşın çıkış seviyesini azaltabilirsiniz.


2. ISO: Yeterli ışığa sahip değilseniz ya da flaşı kullanmak istemiyorsanız (ya da konunuz uzaktaysa) ISO ayarlarını değiştirebilirsiniz. ISO'yu artırarak kameranıza mümkün olan ışık gücünü artırmayı söylemiş olursunuz.


3. Beyaz Dengesi: Özellikle iç mekan çekimleri yapıyorsanız ve garip aydınlatma koşullarıyla karşı karşıya kaldıysanız beyaz ayarları gerçekten kullanışlı geliyor. Bu garip aydınlatma hatalarını telafi edebilmek için çekimden önce listeden bir beyaz ayarı seçmeniz gerekiyor. Bulutlu vb. ayarlardan herhangi birini seçerek gerçekten farklı bir beyaz ayarı elde edebilirsiniz.Bu oldukça geniş bir konu olduğu için bu konunun detaylarına girmeyeceğim.


© freephotos.atguru.in

S (SHUTTER PRIORITY) ENSTANTANE ÖNCELİKLİ MOD


Deklanşör nedir? Deklanşörü açıklamanın en kolay yolu, gözlerinizi düşünmenizdir. Kapalı gözlerinizi kameranızın sensörü olarak düşünün. Şimdi, eğer gözünüze daha fazla ışık girmesini istiyorsanız gözlerinizi (kameranın sensörünü) örneğin 5 saniye açık tutarsınız ve pozlama için yeterli ışığı toplarsınız. Ancak, daha az ışık isterseniz gözlerinizi 1 saniye açmanız yeterli olacaktır. Kameranızın obtüratörü (shutter - perde) de aynı şekilde çalışmaktadır. Kameranızın obtüratör (perde) hızı (gözünüzün açık kalma süresi) saliseler ile ölçülür. Düşükışık koşullarında çekim yapmak istiyorsanız obtüratör (perde) hızını düşürmeniz gerekecektir. Düzgün bir pozlama için obtüratörü (perdeyi) yeterli süre boyunca açık tutmanız gerekecektir.


Enstantane Öncelikli Modda perde hızını ve diğer ayarları (flaş, ISO, beyaz dengesi vb) kontrol edebilirsiniz.


A (APERTURE PRIORITY) - DİYAFRAM ÖNCELİKLİ MOD


Diyafram, kameranızın obtüratörü ile el ele çalışır. Aynı benzetmeyi yaparsak, eğer gözlerinizi tam açarsanız gözlerinizden içeri fazla ışık girecektir ve gözlerinizi kısarsanız az ışık girecektir. Diyafram ayarını kontrol ederek doğru bir pozlama için kameranızın sensörüne ne kadar ışık düşeceğini kontrol edebilirsiniz.


M (MANUAL) - MANUEL MOD


Manuel mod, kameranızın üzerindeki en gelişmiş ayardır. Bu mod size tam kontrol sağlar. Diğer modlarda uzmanlaştığınız zaman uzmanlaşacağınız tek ayar bu kalıyor.


Bu ayarla birlikte aynı zamanda diyafram, obtüratör (perde), ISO ve diğer bütün ayarları kontrol edebileceksiniz ve elbette bunun karmaşıklığını da yaşayacaksınız. Bir kelimelik bir uyarı da olsa, bu modu denemeden önce tüm ayarlar hakim olmalısınız. Bu alanda uzmanlaşmak yıllarımı aldı.

2 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör