top of page

Bulanık fotoğraf problemi

Etkili bir bulanıklık efekti fotoğrafınızı sanatsal bir hale getirebilecekken, etkili bir şekilde kullanılmayan bulanıklık etkisi fotoğrafınızı anlaşılamaz bir hale getirebilir. Burada, fotoğrafınızın netliğini artırmanıza yarayacak birkaç ipucu bulabilirsiniz.


Spor yapan kadının bulanık fotoğrafı.

1. İpucu: Deklanşör gecikmesini azaltın. Deklanşöre basmanız ile kameranızın fotoğrafı çekmesi arasında geçen süreye deklanşör gecikmesi denir ve bu gecikme fotoğrafınızda bulanıklığa sebep olabilir. Çekime hazır olduğunuz zamana kadar deklanşöre yarım basılı tutmaya devam edin. Doğru an geldiğinde, deklanşöre tam basın. İnsan (özellikle çocuk) ya da hayvan çekimi yapıyorsanız, bu teknik harika bir teknik olacaktır.


2. İpucu: Kamera sarsıntısını en aza indirin. Kameranızdaki en ufak bir titreme bile belirsiz fotoğraflara neden olabilir. Bir üçayak kullanın ya da kendinizi bir sabit noktaya yaslayın. Bazı dijital kameralarda görüntü sabitleme özelliği bulunmaktadır ve bu özellik de hareketli nesnelerin görüntüleri net bir şekilde yakalayabilmek için bir diğer yoldur.


3. İpucu: Spor ya da diğer hareketli çekimler için kameranızdaki Aksiyon Modunu kullanın. Bu mod, hareketi yakalamak için perde hızınızı otomatik olarak ayarlayacaktır. Aynı etkiyi elde etmek için kameranızın perde hızını da artırabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page