top of page

Cansız kompozisyon problemi

Bazen küçük bir detay bile fotoğrafınızın vurgusunu başka yöne çekebilir ve fotoğrafınızı sıradan bir fotoğraf haline getirebilir. İşte size, kompozisyonunuzu geliştirmenize yarayacak ipuçları.


1. İpucu: Üçler Kuralı, profesyonel fotoğrafçıların kullandığı eskimeyen bir tekniktir. Fotoğrafını çekmek istediğiniz çerçeveyi iki dikey ve iki yatay parçaya bölünmüş olarak düşünün. Çekeceğiniz nesneyi çerçevenizin ortasına değil, bu çizgilerin üstte ya da altta ya da yanlarda kalan kısımlarına yerleştirin.


2. İpucu: Farklı açılardan ve uzaklıklardan fotoğraflar çekin. Böylelikle daha fazla fotoğraf seçme imkanına sahip olacaksınız. Ayrıca, kameranızla dikey ya da yatay çekimler deneyin - bu basit işlemle bile ilginç sonuçları keşfedebilirsiniz.


3. İpucu: Konunuza yaklaşarak arka plandaki istemediğiniz nesnelerin rahatsız edici özelliğini ortadan kaldırın. Bunun için kameranızın özel ayarlarından birisi olan Portre Modunu kullanabilirsiniz. Bu, odakta tuttuğunuz nesneleri net bırakacakken, arka plandaki nesneleri bulanıklaştıracaktır. Aynı etkiyi almak için, ki buna alan derinliği adı verilmektedir, diyafram değerini elle girip düşük değerlerde (f/2.8 gibi) çekim yapabilirsiniz.

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page