top of page

En iyi 10 Disney+ yapımı gerilim filmi

Güncelleme tarihi: 29 Nis 2023

Disney+, günümüzde en popüler dijital platformlardan biridir ve birçok farklı türde film sunmaktadır. Bunlardan biri de gerilim filmleridir. Disney+'ın gerilim filmleri arasında özellikle son yıllarda yapılan bazı yapımlar oldukça dikkat çekmektedir. Disney+, gerilim türünde çok fazla içerik sunmuyor ancak yine de bazı gerilim filmleri bulunuyor.

İşte, kişisel tercihlerime göre en iyi 10 Disney+ yapımı gerilim filmi:


1. "The Hand That Rocks the Cradle" (1992)

"The Hand That Rocks the Cradle" (1992) adlı film, ölen kocasının suçunu doktoru suçlayarak intikam almak isteyen bir kadın ve onun hedefindeki ailesi arasındaki psikolojik savaşı anlatıyor. Film, Rebecca De Mornay, Annabella Sciorra ve Matt McCoy gibi oyuncuların performanslarıyla dikkat çekiyor.


2. "The Sixth Sense" (1999)

"The Sixth Sense", 1999 yapımı bir psikolojik gerilim filmidir. Bruce Willis, küçük bir çocuğun (Haley Joel Osment) hayaletleri gördüğüne inanan psikolog rolündedir. Film, yönetmen M. Night Shyamalan tarafından yazılıp yönetildi ve eleştirmenler tarafından beğenildi. Ayrıca, gişede büyük bir başarı yakaladı ve En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Özgün Senaryo dahil altı dalda Akademi Ödülü'ne aday gösterildi.


3. "Primal Fear" (1996)

"Primal Fear" 1996 yılında yayınlanan bir Amerikan suç dramasıdır. Film, bir rahibin cinayeti işlediği iddia edilen genç bir adamın hikayesini konu alır. Ancak, davada çalışan avukat, her şeyin göründüğü gibi olmadığını keşfeder. Filmde Richard Gere, Laura Linney ve Edward Norton gibi ünlü oyuncular yer alır.


4. "The Village" (2004)

M. Night Shyamalan'ın yazıp yönettiği "The Village" (Köy), 19. yüzyılda Amerika'da izole bir köyde yaşayan insanların gizemli olaylara tanıklık etmesini konu alıyor. Köyün etrafındaki ormanda yaşayan yaratıklardan korkan köylüler, köylerine giren herkesi öldüren yaratıklarla anlaşma yapmışlardır. Fakat bir gün bir köylü kızı ormanın ötesine gitmek ister ve olaylar gelişir.


5. "The Prestige" (2006)

2006 yapımı "The Prestige", İngiliz roman yazarı Christopher Priest'in aynı adlı romanından uyarlanan bir psikolojik gerilim filmidir. Filmin konusu, iki büyücü olan Alfred Borden ve Robert Angier'in ölümcül bir rekabeti etrafında dönüyor. Hugh Jackman ve Christian Bale'in başrollerini paylaştığı film, yönetmen Christopher Nolan'ın imzasını taşıyor.


6. "Miracle on Cell No. 7" (2013)

"Miracle on Cell No. 7", 2013 yılında çekilmiş Türk bir filmidir. Zeka engelli Memo'nun, küçük kızından ayrı düşmesine sebep olan haksız bir suçlamayla hapse atılmasının ardından kızıyla yeniden bir araya gelme mücadelesi anlatılmaktadır. Memo, masumiyetini kanıtlamak için diğer mahkumlarla birlikte çalışır ve bu süreçte dostluklar kurar. Film, 2013'te Türkiye'nin en yüksek hasılat yapan filmi olmuş ve hem eleştirmenlerden hem de seyircilerden olumlu yorumlar almıştır.


7. "The Call" (2013)

"The Call", 2013 yapımı bir gerilim filmidir. Jordan Turner, Los Angeles 911 acil durum hattında çalışan bir operatördür. Bir gün, işinde bir hata yapar ve bir kadın kaçırıldığında yanlışlıkla çağrıyı sonlandırır. Jordan, hayatta kalmak için son şansı olan kadını bulmak için mücadele ederken bir seri katilin izini sürer. Halle Berry ve Abigail Breslin gibi ünlü oyuncuların yer aldığı film, seyircileri soluksuz bırakan bir gerilim sunar.


8. "Deja Vu" (2006)

"Deja Vu", 2006 yılında vizyona giren bir Amerikan bilimkurgu gerilim filmidir. Film, bir terörist saldırı sonrasında patlamayı önlemek için zamanda geriye gidip olayları yeniden yaşamaya çalışan bir FBI ajanının hikayesini anlatıyor. Başrollerinde Denzel Washington, Paula Patton ve Val Kilmer yer alıyor.


9. "Red Dragon" (2002)

"Red Dragon", 2002 yılında çekilmiş bir psikolojik gerilim filmidir. Film, bir seri katilin izini süren eski FBI ajanı Will Graham'in, yeni bir seri katil vakasını çözmek için canavarca bir psikiyatrist olan Hannibal Lecter'le işbirliği yapmasını konu alır. Filmde Anthony Hopkins, Edward Norton ve Ralph Fiennes gibi ünlü oyuncular yer almaktadır.


10. "Gone in 60 Seconds" (2000)

"Gone in 60 Seconds", 2000 yapımı bir aksiyon-macera filmidir. Memphis Raines (Nicolas Cage), emekli bir araba hırsızıdır ve kardeşini kurtarmak için son bir soygun yapmak zorundadır. 50'den fazla aracı 24 saat içinde çalması gerekmektedir ve Raines, eski ekibiyle yeniden bir araya gelerek bir dizi tehlikeli engelle karşılaşır. Filmde, Cage'in yanı sıra Angelina Jolie, Giovanni Ribisi ve Robert Duvall gibi ünlü oyuncular yer almaktadır.


Disney+, gerilim filmleri konusunda oldukça iyi yapımlara sahiptir ve bu listede de görüleceği gibi farklı hikayeleri başarılı bir şekilde aktarabilmiştir. Bu listedeki filmler, gerilim sevenler için mutlaka izlenmesi gereken yapımlardır. Her biri farklı bir konuya sahip ve izleyicileri sonuna kadar merakta bırakan filmlerdir. Disney+, gerilim türünde de diğer türlerde olduğu gibi kaliteli yapımlarla izleyicilerinin karşısına çıkmaktadır.


Bunlarda ilginizi çekebilir:

8 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page