top of page

Fotoğrafçı olmak caiz mi?

Günümüzde fotoğrafçılık, estetik açıdan güzel görüntüler yakalamak ve anı ölümsüzleştirmek için yaygın bir araç haline gelmiştir. Ancak bazı insanlar, fotoğrafçılığın İslam dininde caiz olup olmadığı konusunda endişeler taşıyabilirler. Bu nedenle, fotoğrafçılık ve İslam dinindeki yeri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Kırmızı gökyüzü ve camii silüeti.
Kırmızı gökyüzü ve camii silüeti.

Fotoğrafçılık, sanatsal, ticari veya belgesel amaçlar için görsel işler oluşturma sürecidir ve bu mesleğin İslam dininde caiz olduğu genel kabul görmüştür. Ancak fotoğraf çekerken, dinen yasaklanmış olan bir şeyi çekmemek, başkasının mahremiyetini ihlal etmemek, ifşa etmemek, kasten yanıltıcı ve yalan nitelikli fotoğraflar çekmemek gibi etik konulara dikkat edilmesi gerektiği konusunda hassas olmak gerekmektedir. Bu nedenle, herhangi bir meslekte olduğu gibi fotoğrafçılık mesleğinde de İslami kurallara ve ahlak kurallarına uygun davranmak önemlidir.

Seccade ve tespih.
Seccade ve tespih.

Fotoğrafçılık, genel olarak İslam dininde caiz kabul edilir. Ancak, fotoğraf çekme eyleminin amaç ve kullanım şekli çok önemlidir. İslam dininde, insanların resimlerini yapmak veya sergilemek bazı durumlarda haram olarak kabul edilir. Örneğin, insan resimleri ibadet yerlerinde veya süs eşyalarında kullanılmamalıdır. Ayrıca, fotoğraf çekme eyleminin mahremiyet ihlali veya kötüye kullanımı da caiz değildir.


Bununla birlikte, fotoğrafçılık mesleği genel olarak İslam dininde caiz kabul edilir. İnsanların hafızalarına anı olarak kalacak güzel anları kaydetmek, doğal manzaraları, tarihi yapıları veya insanların yaşamlarını belgelemek amacıyla fotoğraf çekmek İslam dininde uygun görülmektedir. Ancak, fotoğrafçılık mesleği, genel olarak dünya malı kazanma amacıyla yapıldığından, helal kazanç ve mesleki etik kurallarına uygun olarak yapılmalıdır.


Sonuç olarak, fotoğrafçılık mesleği İslam dininde caiz kabul edilen bir faaliyettir. Ancak, amaç ve kullanım şekli çok önemlidir. İnsanların mahremiyetini ihlal etmek veya kötüye kullanmak, insanların resimlerini sergilemek veya kullanmak bazı durumlarda haram kabul edilir. Bu nedenle, fotoğrafçılık mesleği, İslami kurallara uygun olarak yapılmalı ve helal kazanç elde edilmelidir.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page