top of page

Fotoğrafçılık Bölümü 4 yıllık mı?

Fotoğrafçılık, sanatsal ve teknik bir yönü olan bir meslektir. Fotoğraf çekmek isteyen kişilerin iyi bir eğitim alması ve yeteneklerini geliştirmesi gerekir. Fotoğrafçılık bölümleri, bu amaçla kurulmuş eğitim kurumlarıdır.


Ancak, fotoğrafçılık bölümü kaç yıllık bir eğitimdir? Bu konuya bir göz atalım.

Kadın, doğada fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekme pozu veriyor.
Kadın, doğada fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekme pozu veriyor.

Fotoğrafçılık bölümü eğitim süresi, tercih edilen programın türüne ve düzeyine göre değişebilir. Bazı üniversitelerde fotoğrafçılık bölümü 4 yıllık lisans programı olarak sunulurken, bazıları 2 yıllık önlisans veya meslek yüksekokulu programı olarak sunulabilir. Ayrıca bazı üniversitelerde yüksek lisans ve doktora programları da mevcuttur.


Fotoğrafçılık bölümünde öğrenciler, fotoğraf tarihine, kavramsal ve teknik becerilere, fotoğraf makinesi kullanımına, dijital fotoğrafçılık tekniklerine, baskı tekniklerine, portre fotoğrafçılığına, belgesel fotoğrafçılığına ve fotoğraf stüdyosu yönetimine dair dersler alırlar. Bunun yanı sıra, öğrencilere birçok farklı seçmeli ders de sunulur, bu dersler portföy geliştirme, fotoğraf sanatı ve fotoğraf gazeteciliği gibi konulara odaklanabilir.


Eğitim süresi, üniversiteler arasında farklılık göstermekle birlikte, fotoğrafçılık bölümü mezunları, çalıştıkları sektörde rekabet avantajı elde etmek için ek eğitim ve sertifika programlarına katılabilirler.


Fotoğrafçılık bölümü, genellikle 2 yıllık meslek yüksek okullarında veya 4 yıllık üniversitelerde okutulur. Eğitim süresi ve müfredatı üniversiteler arasında değişebilir. Fotoğrafçılık öğrencileri, temel fotoğraf tekniklerinin yanı sıra, sanat tarihi, fotoğrafçılık tarihi ve dijital fotoğrafçılık gibi konuları da öğrenirler. Fotoğrafçılık bölümü, öğrencilere hem teorik hem de pratik bir eğitim sunarak, fotoğraf sanatının her yönünü kavramalarını sağlar.

4 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page