top of page

Fotoğrafçılık Bölümü sayısal mı?

Güncelleme tarihi: 16 Nis 2023

Fotoğrafçılık, sanat ve teknolojinin birleştiği bir alandır. Bu nedenle, fotoğrafçılık bölümünün hem sanatsal hem de teknik yönleri içeren bir müfredatı vardır. Fotoğrafçılık bölümü, bazı üniversitelerde sayısal bölümler arasında yer alırken, bazıları ise güzel sanatlar fakültesinin bir parçası olarak kabul eder. Ancak, genel olarak fotoğrafçılık bölümü, öğrencilere fotoğrafçılıkla ilgili teknik becerileri, sanatsal anlayışı ve estetik duyarlılığı öğretmeyi amaçlayan bir bölümdür. Bu nedenle, fotoğrafçılık bölümü, sayısal bölümlere benzer şekilde, matematik, fizik gibi temel derslerin yanı sıra, sanat tarihi, fotoğraf tarihi, fotoğraf kompozisyonu, ışık ve renk gibi dersler de içermektedir.

Fotoğrafçı, vintage kamera ile poz veriyor.
Fotoğrafçı, vintage kamera ile poz veriyor.

Fotoğrafçılık bölümü eğitim süreci boyunca hem sayısal hem de sözel dersler alınır. Bu nedenle sayısal ağırlıklı bir bölüm olarak tanımlanamaz. Bölümde fotoğraf teknikleri, ışık ve renk teorisi, kamera ve lens kullanımı, görüntü işleme teknikleri, fotoğraf tarihi, görsel sanatlar gibi dersler yer alırken, aynı zamanda iletişim, sosyoloji, psikoloji, felsefe gibi sözel dersler de verilir. Böylece öğrenciler, teknik bilgi yanı sıra sanat, estetik ve iletişim konularında da kendilerini geliştirirler.


Sonuç olarak, fotoğrafçılık bölümü sayısal bir bölüm değildir. Fotoğrafçılık eğitimi alan öğrenciler, sanat ve estetik anlayışına sahip olmalı ve görsel algıları güçlü olmalıdır. Bu nedenle, fotoğrafçılık bölümüne giriş yapmak isteyen öğrencilerin sayısal derslerde iyi olmaları yeterli değildir. Ancak, fotoğrafçılık bölümlerinde teknik bilgi ve beceri gerektiren dersler de yer almaktadır ve bu derslerde sayısal beceriler önemli olabilmektedir.


Bunlarda ilginizi çekebilir:

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page