top of page

Fotoğrafçılık Bölümü yetenek sınavı var mı?

Güncelleme tarihi: 16 Nis 2023

Fotoğrafçılık bölümüne başvurmayı düşünen öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de yetenek sınavıdır. Yetenek sınavı, öğrencilerin fotoğrafçılık alanındaki kabiliyetlerini ölçmek amacıyla yapılmaktadır. Peki, fotoğrafçılık bölümüne girerken yetenek sınavı yapılıyor mu? Bu konuda ayrıntılı bilgi vermek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Profesyonel fotoğrafçı, çektiği fotoğraflara bakıyor.
Profesyonel fotoğrafçı, çektiği fotoğraflara bakıyor.

Fotoğrafçılık bölümüne başvuran öğrencilerin bazı üniversitelerde yetenek sınavına girmeleri gerekmektedir. Bu sınavlar, öğrencilerin görsel yaratıcılık, teknik bilgi ve uygulama becerileri gibi konularda değerlendirilmesini sağlar. Sınavlarda genellikle öğrencilere bir konu verilir ve bu konu ile ilgili fotoğraf çekmeleri istenir. Bazen de öğrencilere çeşitli tekniklerle ilgili sorular sorulabilir.


Ancak bazı üniversitelerde sadece TYT (Temel Yeterlilik Testi) sonuçlarına bakılarak öğrenci kabul edilir. Bu durumda yetenek sınavı yapılmaz.


Fotoğrafçılık bölümüne başvuran öğrencilerin hangi sınavlara gireceği üniversitelere göre değişebilir. Ancak genellikle öğrencilerin görsel yaratıcılık, teknik bilgi ve uygulama becerileri konularında değerlendirilmesi için yetenek sınavına girmeleri gerekmektedir.


Özetle, fotoğrafçılık bölümüne başvururken üniversitelerin farklı tercihleri olabilmektedir. Bazı üniversiteler, sınavsız başvuru yapılmasına izin verirken, bazıları yetenek sınavı yapmaktadır. Ancak genel olarak bakıldığında, fotoğrafçılık bölümüne girişte yetenek sınavı yapıldığı söylenebilir. Bu sınavda, öğrencilerin fotoğrafçılıkla ilgili becerileri, bilgileri ve vizyonları ölçülmektedir. Sınavda, öğrencilere genellikle fotoğraf çekme, kurgulama ve sunma gibi konularda görevler verilir. Bu nedenle, fotoğrafçılık bölümüne başvuracak olan öğrencilerin, sınav öncesinde bu konulara yoğunlaşarak hazırlıklarını yapmaları gerekmektedir.


Bunlarda ilginizi çekebilir:

14 görüntüleme3 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page