top of page

Fotoğrafçılık için hangi bölüm okunmalı?

Fotoğrafçılık eğitimi almak isteyenler için doğru bölüm seçimi önemlidir. Genellikle güzel sanatlar, görsel sanatlar, fotoğrafçılık gibi bölümler tercih edilir. Bu bölümlerde, fotoğraf teknikleri, ışık, kompozisyon, renk teorisi ve diğer temel konular gibi fotoğrafçılıkla ilgili tüm konular öğretilir. Ancak, fotoğrafçılık için bir bölüm okumak zorunlu değildir. Günümüzde birçok online kaynak ve kurs ile de fotoğrafçılık eğitimi almak mümkündür. Bu nedenle, bölüm seçiminde öncelikle kişinin ilgi alanları ve kariyer hedefleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Fotoğraf makinesi, profesyonel fotoğrafçının boynuna asılı duruyor.
Fotoğraf makinesi, profesyonel fotoğrafçının boynuna asılı duruyor.

Fotoğrafçılık Bölümü'ne giriş için belirli bir ön lisans veya lisans bölümü yoktur. Genellikle, lise diploması veya meslek yüksekokulu mezuniyeti gibi eğitim düzeyleri yeterlidir. Ancak, bazı üniversiteler fotoğrafçılık bölümüne giriş için öğrencilerin bir ön lisans veya lisans bölümünden mezun olmalarını isteyebilirler.


Fotoğrafçılık bölümünde okumak isteyen öğrencilerin özellikle görsel sanatlara, tasarım, fotoğraf, sinema, medya ve iletişim gibi alanlara ilgi duymaları ve bu konularda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmaları önemlidir. Bu alanlarda aldıkları dersler, fotoğrafçılık eğitimleri için de faydalı olacaktır.


Fotoğrafçılık kariyerine başlamak için belirli bir bölüm okuma zorunluluğu yoktur. Ancak, fotoğraf sanatı, fotoğrafçılık teknikleri ve ticari fotoğrafçılık hakkında bilgi sahibi olmak, bir fotoğrafçı olarak başarılı olmak için önemlidir. Bu nedenle, fotoğrafçılık eğitimi alabileceğiniz bölümler arasında görsel sanatlar, iletişim, medya ve tasarım gibi alanlar bulunmaktadır. Bununla birlikte, fotoğrafçılıkta en önemli şeylerden biri, pratik deneyimdir. Bu nedenle, staj veya asistanlık yaparak, mentorluk programlarına katılarak veya fotoğrafçılık kulüplerinde yer alarak pratik becerilerinizi geliştirmeniz de önemlidir.

5 görüntüleme2 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page