top of page

Fotoğrafçılıkta Refurbished ve Reconditioned Nedir?

Refurbished ve reconditioned terimleri, genellikle elektronik ürünlerde kullanılan ve fotoğraf ekipmanlarına da uygulanabilen terimlerdir. İkisi de kullanılmış bir ürünün yeniden kullanılabilir hale getirilmesi anlamına gelir, ancak farklı yöntemlerle gerçekleştirilirler.


Refurbished, kullanılmış bir ürünün orijinal üreticisi veya onun yetkili bir servisi tarafından yenilenmesi anlamına gelir. Bu süreç, ürünün tüm parçalarının temizlenmesi, gerektiğinde onarılması ve yenilenmesini içerir. Refurbished ürünler, orijinal kutusu ve aksesuarlarıyla birlikte yenilenmiş hale getirilir ve bazen garanti ile birlikte satılır. Bu nedenle, refurbished ürünler, kullanılmış ürünlerden daha yüksek bir fiyata sahip olabilirler.


Reconditioned, kullanılmış bir ürünün, onarım veya yenileme işlemleri yapılmadan yeniden satışa sunulması anlamına gelir. Bu tür ürünler, bazı durumlarda kullanılmadan önce tamir edilmesi veya onarılması gereken küçük bir arızaya sahip olabilirler. Reconditioned ürünler, genellikle orijinal kutusu veya aksesuarları olmadan, daha düşük bir fiyata satılır.


Fotoğraf ekipmanları için refurbished veya reconditioned ürünler almak, daha düşük bir fiyata yüksek kaliteli ekipmanlara sahip olmanızı sağlayabilir. Ancak, her iki durumda da, ürünlerin garanti ve iade politikalarını kontrol etmek önemlidir. Ayrıca, refurbished veya reconditioned ürünlerde orijinal kutu ve aksesuarların olmayabileceği, bazı küçük çizikler veya izlerin olabileceği ve yenilenmiş ürünlerin orijinal ürüne göre bazı farklılıkları olabileceği unutulmamalıdır.

4 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page