top of page

Fotoğraf makinenizin düşmanlarını tanıyın

Dijital kameranız, özel anılarınızı yakalamanızı sağlayan önemli bir cihazdır. Ancak, bu cihazı korumak da sizin sorumluluğunuzdadır. Kamera çantası, ilk almanız gereken aksesuarlardan biridir. Ancak, birçok fotoğrafçı, önemli bir detayı atlamaktadır. Bu detay, küçük ıvır zıvırlardır.


Canon EOS-1D

Çevrenizde bulunan güneş kremi ve böcek ilaçları, kameranıza zarar verebilecek yağlı maddeler içerir. Bu maddeler, kameranın hassas bölümlerini etkileyebilir ve cihazın ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle, mümkünse bu ürünleri kullandıktan sonra kameranıza dokunmaktan kaçınmalısınız. Eğer bu ürünlerle temas ettikten sonra kameranıza dokunmanız gerekiyorsa, öncelikle ellerinizi iyice yıkamalısınız.


Güneş kremi ve böcek ilaçlarının kameranıza zarar verebileceğini biliyor muydunuz? Bu ürünler oldukça yağlıdır ve kameranızın hassas bölümlerini etkileyebilir. Mümkünse, vücudunuza bu ürünleri sürdüğünüz zaman kameranıza dokunmayın. Eğer bu ürünleri kullandıysanız, kameranızı tutmadan önce ellerinizi iyi bir şekilde yıkayınız. Eğer unutur ve kameranıza dokunursanız, hemen yağlı yüzeyi temizlemeye çalışın.


Bu ürünleri kamera çantanıza yerleştirmediğinize emin olun. Bazı kişiler, bir havuza ya da plaja giderken bir başka çanta taşımak istemezler ve bu gibi ürünleri kapalı bir şekilde koydukları zaman her şeyin yolunda gideceğini düşünürler. Aslında, bu işlerin yolunda gittiğini göstermiyor çünkü, kameranızın hayatını riske atıyorsunuz demektir.


Kameranızı, kumdan da uzak tutun. Kum küçücük parçalardan oluşmaktadır ve kameranızın içine girdiği anda küçük temel parçalara zarar verebilmektedir. Eğer kameranızı bir plaja ya da parka getirmek istiyorsanız, kameranızı kullanmadığınız süre boyunca çantanızda muhafaza ettiğinize emin olun. Ayrıca, kameranıza bulaşmış olan tozları temizlemek için hassas bir fırça da taşıyabilirsiniz.


Plajda iseniz, sizin için tehlike oluşturacak bir başka konu ise kameranızın tuza maruz kalmasıdır. Tuz, kaçınmanız gereken konulardan birisi olan korozyona (metal aşınması) sebep olabilir. Fotoğraf makinenizi kullandıktan sonra, kameranızı silin. Bir DSLR kullanıyorsanız, bir UV Filtre kullanmanız size yardımcı olacaktır. Ayrıca, kameranızın hafıza kartını ve bataryasını tuzlu yerlerde değiştirmemeyi ya da değiştirirken dikkatli olmayı her zaman aklınızda tutun.


Eğer bir plajda ya da havuz yakınlarındaysanız, kameranızın su alabileceğini bilin. Arkadaşlarınızla beraber suda oyunlar oynuyorsanız, bu eğlenceli olabilir, fakat bu süre boyunca kameranıza suyun temas etmeyeceği bir yerde muhafaza altında olması gerekiyor. Eve geldikten sonra da küçük parçalarda nemlenme olabileceğinden dolayı, kameranızı kurulayın.


Silikon bazı koruyucu maddelerin kamera çantanızda bulunması, kameranızın çantada durduğu süre boyunca kuru kalmasını sağlayacaktır. Bölgenizde ani hava değişiklikleri yaşandığı süre boyunca da bu maddeler işinize yarayacaktır.


Kameranıza zarar verebilecek diğer şeyler; tozlar, darbeler, damlalar ve elbette hırsızlardır.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page