top of page

Gece fotoğraf çekmenin tüyoları nelerdir?

Gece fotoğraf çekmek, ışıklandırmanın zor olması nedeniyle zorlayıcı olabilir. Ancak, birkaç ipucuyla gece fotoğrafçılığından daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. İşte gece fotoğrafçılığı için bazı tüyolar:

  1. Tripod kullanın: Düşük ışık koşullarında, yeterli ışık almak için yavaş bir enstantane hızı kullanmanız gerekebilir. Bu nedenle, fotoğraf makinenizi sabit tutmak için bir tripoda ihtiyacınız olabilir.

  2. ISO ayarlarını doğru kullanın: Yüksek ISO ayarları daha fazla ışık almanıza yardımcı olsa da, aynı zamanda fotoğrafınızda dijital gürültüye neden olabilir. Bu nedenle, ISO ayarlarınızı mümkün olduğunca düşük tutarak daha net fotoğraflar çekebilirsiniz.

  3. Uygun objektif kullanın: Daha geniş bir diyafram açıklığına sahip bir lens kullanmak, daha fazla ışık almanıza ve böylece daha net fotoğraflar çekmenize yardımcı olabilir. F/2.8 veya daha geniş bir diyafram açıklığına sahip bir lens kullanmayı düşünebilirsiniz.

  4. Beyaz dengesi ayarlarını doğru yapın: Yetersiz ışık koşullarında, kamera doğru beyaz dengesi ayarlamayabilir. Bu nedenle, doğru beyaz dengesi ayarları yaparak renklerin doğal görünmesini sağlayabilirsiniz.

  5. Doğru pozlama ayarlarını kullanın: Pozlama ayarlarınızı doğru bir şekilde ayarlamak, yeterli ışığı yakalamak için önemlidir. Bunun için manuel modda çekmek ve deneme-yanılma yöntemi ile doğru pozlama ayarlarını bulmak gerekebilir.

  6. Bulb modunda çekin: Bulb modu, enstantane hızının istediğiniz kadar açık kalmasına izin verir. Bu, uzun pozlamalar yapmanızı sağlayarak gece fotoğrafçılığı için idealdir.

  7. Gece çekimindeki hareketi yakalayın: Gece fotoğraflarında, ışıklı nesnelerden kaynaklanan hareketleri yakalamak mümkündür. Bu nedenle, hareket etmeyen nesneleri veya sabit bir arka planı kullanarak, hareketi yakalamak için uzun pozlamalar yapmayı deneyebilirsiniz.

10 görüntüleme2 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page