top of page

HDR nedir?

HDR, yüksek dinamik aralık anlamına gelir (High Dynamic Range). Bu terim, fotoğrafçılıkta, televizyonlarda, monitörlerde, videolarda ve diğer dijital görüntüleme teknolojilerinde kullanılan bir terimdir.


HDR, farklı ışık koşullarında çekilen fotoğrafların veya görüntülerin daha geniş bir tonlama aralığına sahip olmasını sağlar. HDR, bu farklı ışık koşullarında çekilen görüntülerde daha fazla detay göstermek için kullanılır.


Geleneksel bir dijital fotoğraf veya görüntü, sınırlı bir tonlama aralığına sahiptir. Bu, aşırı parlak veya karanlık alanlarda detayların kaybolmasına veya gölgelerin siyahlığının aşırıya kaçmasına neden olabilir. HDR, farklı ışık koşullarında çekilen fotoğrafların veya görüntülerin daha geniş bir tonlama aralığına sahip olmasını sağlar ve böylece daha fazla ayrıntı ve renk tonu gösterir.


HDR görüntüleme teknolojisi, birden fazla pozlama ayarı kullanarak aynı sahneyi çekerek elde edilir. Daha sonra, bu farklı pozlama ayarları birleştirilerek, ayrıntıları ve renk tonlarını koruyarak bir görüntü oluşturulur. HDR, fotoğraf düzenleme yazılımları ve bazı dijital kameralar tarafından otomatik olarak yapılabilir.

2 görüntüleme1 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page