top of page

Kameranızdaki Bulb modu nasıl kullanılır?

Güncelleme tarihi: 8 Nis 2023

DSLR kameralarda, perde hızınızı 30 saniyenin de üzerine çıkarmak istediğinizde bunu yapabilmenize olanak sağlayan özel bir ayar bulunmaktadır. Aslında, bu özel ayar son derece uzun pozlamalar yapabilmenize olanak sağlamaktadır. Buna Bulb Mod ya da Bulb pozlama modu adı verilmektedir.


DSLR kameralarda perde hızları genellikle 30 saniyeye kadar çıkabilmektedir. Bir tuş aşağıda bulunan Bulb modu ile birlikte fotoğrafçı, ihtiyaç duyduğu ve deklanşöre basılı tuttuğu süre boyunca çekim yapılabilecektir. Kameranızdaki Bulb modunu sadece Manuel Mod seçili iken kullanabilirsiniz.


Fotoğraf: Johnny Dickerson

Bulb modu temel olarak yaratıcı bir özelliktir. Bu mod ile birlikte saniyelerden dakikalar süren bir aralıkta çekim yapma imkanınız bulunmaktadır. Gece gökyüzü açık olduğunda, bu özelliği kullanarak yıldız izlerini çekebilirsiniz. Bu çekim için basitçe, kameramızı, bulunduğumuz yarım küreye bağlı olarak, kuzey ya da güney kutbuna odaklıyoruz.


Bu modu, karanlık bir ortamdaki araç ışıklarını yakalamak istediğimizde kullanabiliriz.Hareket eden bu küçük ışıklar, hareket eden trafiğin yönüne ve yoğunluğuna göre kırmızı ve beyaz desenli sanatsal çizgiler oluşturacaktır. Bir kavşak yakınında iseniz, trafik ışıklarının turuncu ışıklarını yakalayabilirsiniz. Eğer yeterince şanslı iseniz, acil durum araçlarından bazıları geçerken mavi ışıkları da yakalayabilirsiniz.


Şimdi, Bulb modundaçekim yaparken, bir başka deyişle kameranızın obtüratörü (perde) açıkken, yapmanız gereken üç önemli konudan bahsetmek istiyorum:


  • Bir Üçayak Kullanın: Herhangi bir hareketin çekiminizi berbat etmesini istemiyorsanız, kameranızı bir üçayağa monte edin. Kameranızı sağlam temelleri olan bir duvar gibi kullanmak zorunda değilsiniz. Kameranızda ya da lensinizde bulunan herhangi titreşim engelleyici sistemi de kapatın.

  • Uzaktan Kumanda Kullanın: Deklanşöre basmanıza bağlı olarak meydana gelebilecek olan titreşimi engelleyebilmenin en önemli yollarından birisi de uzaktan kumanda kullanmaktır. Deklanşöre ne kadar dikkatli basarsanız basın, elinizin neden olacağı en küçük bir hareket bile bulanıklığa neden olacaktır. Bu hızlı (örn. 1/200 s) çekimlerde pek önemli olmayabilir ancak, Bulb Modu, küçük bile olsa, bütün titreşimleri kaydedecektir. Uzaktan kumandanız yoksa, benzer etkiyi sağlayabilecek olan, kameranızın zamanlayıcı özelliğini kullanabilirsiniz. İki saniyelik bir zamanlayıcı yeterli olacaktır.

  • Manuel Moda Geçin: Bulm Modunda ışık ölçümü tamamen alakasız olacağı için, kameranızı Manuel Moda çekin. Daha sonra, genellikle en iyi görüntü kalitesini veren, f/8 ya da f/11 gibi bir diyafram seçin. Ayrıca, sensörünüzde ışık hassasiyetinden dolayı oluşacak olan gürültüyü (kumlanma - noise) en aza indirmek içni ISO 100 ya da ISO 200 gibi bir değer verin. Son olarak, son pozlamanızı yapmadan önce birkaç deneme çekimi yapın.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page