top of page

Konser fotoğrafları nasıl çekilir?

Bir konserde olmak heyecan vericidir ve birçok kişi bu anı fotoğraflamak ister. Ancak, bu zorlu bir görev olabilir, özellikle de kompakt bir kamerayla. İyi bir fotoğraf için düşük ışık koşulları, flaşsız aydınlatma ve hareketli sahne şartlarına uyum sağlamanız gerekir. Neyse ki, bir DSLR sahibiyseniz ve çeşitli lensleriniz varsa, konser fotoğrafları çekmek için harika bir fırsatınız var.

Konserlerin atmosferi oldukça zorlayıcıdır ve ışıklandırma ve sahne hareketleri gibi faktörler, iyi bir fotoğraf elde etmek için ciddi bir çaba gerektirir. Ancak, DSLR makinelerinin hızlı deklanşör hızları ve yüksek ISO seviyeleri, harika konser fotoğrafları çekmenize yardımcı olabilir.


Etkileyici bir konser fotoğrafı çekmek için doğru zamanlama, açı ve odaklama hayati önem taşır. Konser sırasında doğru pozisyonu bulmak, konser veren sanatçının enerjisini ve sahne hareketlerini yakalamak için önemlidir. Ayrıca, doğru lens seçimi ve perde hızı ayarı gibi teknik bilgiler de fotoğraf kalitenizi önemli ölçüde etkiler.Öncelikle, doğru ekipmana ihtiyacınız vardır. Kullanılan standart lens 70-200 mm f/2.8'dir. Bu, fotoğrafı çekebilmeniz için yeterince hızlıdır ve iyi bir telefoto aralığı vardır. Eğer yeni başladıysanız, 50 mm ile 85 mm arasında bir lens de kullanabilirsiniz fakat etkili çekimler yapabilmek için ya etrafta iyi bir çekim açısı yakalamalı ya da konunuza yakınlaşmalısınız. Eğer geniş açılı bir çekim için özel bir amacınız yoksa geniş açılı bir lens gerçekten gerekli değildir.


Sahne çoğunlukla loş bir ışık olacak bu nedenle ışığı dengelemeniz gerekecek. Bu yüzden yüksek ISO ve geniş bir diyafram değeri kullanmalısınız. ISO 1600 ile ISO 3200 (bazı zamanlarda kamera daha yüksek değere çıkabilir ancak daha fazla noise oluşturur) aralığında bir ISO değeri ve f/5.6 değerinden yüksek (sayısal olarak düşük) diyafram değeri kullanmanız iyi olacaktır. Ancak, bu ayarların küçük bir alan derinliği vereceğini ve fotoğrafınızda kumlanmalar meydana getireceğini unutmayın. Kilit noktası ise fotoğrafı çekerken esnek ve hızlı olmaktır. Bu, başarı oranınızı artırmak için de aynı zamanda önemlidir. Saniye başına çekim hızınız da önemlidir çünkü ışıklar sürekli yanıp sönüyor ve müzisyenler sürekli hareket ediyor olacak.


Şimdi, bazı ayarları anladınız, peki mümkün olan en iyi fotoğrafı nasıl çekebilirsiniz? Her şey teknik değildir. Birincisi ve belki de en önemlisi, sanatçıları izlemelisiniz. Onların sahnede nasıl hareket ettiklerini ve nerede çok zaman harcadıklarını, özel hareketlerini ve yüz ifadelerini izleyin. Bu tuhaf davranışları çekebilirseniz fotoğrafınızı daha güzel bir hale getirecektir. Onların hamlelerini önceden bilebilirseniz, onları bekleyebilirsiniz. Bir gitarcının bir solo esnasında geriye yaslanmasına hazır olun.


Sadece insanlara odaklanmayın, müzik aletlerine, sahneye ve ışıkları da kompozisyonunuza dahil etmeyi deneyin. Bir gitar farklı açılardan daha iyi görünebilir. Müzisyenin sağ elini mi sol elini mi kullandığını ayırt ederseniz daha iyi fotoğraf çekebilmek için en iyi açıyı belirleyebilirsiniz. Dışarıdaki kalabalığa da bir göz atın. Sahne, hoparlörler, kablolar, mikrofon standları ve diğer bir sürü elektronikle doludur. Çekiminizde bunlardan kaçının. Son olarak, onları takipte olun ve bu sayede müzisyenin doğrudan kameranızın lensine baktığı anda siz de küçük bir performans sergileyebilirsiniz.

2 görüntüleme1 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page