top of page

Looney 11 kuralı nedir?

Looney 11 kuralı, astrofotoğrafçılıkta kullanılan bir tekniktir. Bu kural, bir fotoğrafın ne kadar uzun pozlandırılabileceğini ve kaç diyafram açıklığı kullanılacağını belirlemek için kullanılır. Bu kural, fotoğrafın netliğini ve doğal görüntüsünü korumak için kullanılır.

Işık durumu

Diyafram

Dolunay

f/11

Yarım ay

f/8

İlk dördün

f/5.6

Hilal

f/4

Ay tutulması

f/2.8

Yıldızlar

f/2

Arka ışık

Bir durak ekle

  • ISO 100 değerde, f/11 diyafram için perde hızınızı 1/100 saniye (ya da en yakın değer olan 1/125 saniye) olarak girin

  • ISO 200 değerde, f/11 diyafram için perde hızınızı 1/200 saniye (ya da en yakın değer olan 1/250 saniye) olarak girin.

  • ISO 400 değerde, f/11 diyafram için perde hızınızı 1/400 saniye (ya da en yakın değer olan 1/500 saniye) olarak girin.


Diğer ışık okuma değerleri için perde hızı ile diyafram eşit derecede değiştirildiği müddetçe kuralımız geçerli olacaktır. Örnek olarak, f/11 diyaframda 1/125 saniye için eşit değer f/8 diyafram için 1/250 saniye olacaktır. Genel olarak, diyaframdaki her bir adım büyütmeye (sayısal olarak azaltmaya) karşılık olarak pozlama süresi yarıya indirilmeli (perde hızı ikiye katlanmalı), ve bu işlem tersi durum için de geçerli olmalıdır. Bu işlem, diyafram ile perde hızı arasındaki matematiksel ilişkiden üretilmiştir — makul sınırlarda, pozlama süresi diyafram oranının karesi ve pozlama süresiyle orantılıdır; buna göre, pozlamayı dengede tutmak için diyaframda bir c değişim yaptığınızda perde hızında 1/c ² değişiklik yapmalısınız — ve bu durum tersi için de geçerlidir. Diyafram adımlarındaki değişikliklerin her biri bir önceki ya da sonrakinin kareköküne ya da karesine denk gelmektedir, ki bu da yukarıdaki kuraldan ötürüdür.Looney 11 kuralı, özellikle Ay'ın fotoğraflanmasında yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Bu kural, fotoğrafçının ISO ayarını 1600 veya 3200 aralığında, diyafram açıklığını f/11 olarak ayarlamasını ve pozlama süresini de çekilen fotoğrafın odak uzaklığı ile eşit tutmasını önerir. Örneğin, bir 200mm objektif kullanarak çekilen bir fotoğrafın pozlama süresi 1/200 saniye olmalıdır.


Bu kural, Looney 11 olarak adlandırılmıştır çünkü diyafram açıklığının f/11 olması gerektiği belirtilir ve Looney, kuralı öneren ilk kişi olduğu için bu adı almıştır.


Looney 11 kuralı, astrofotoğrafçılıkta kullanılan bir diğer teknik olan 500 kuralı ile benzerlik gösterir. 500 kuralı, fotoğrafçının çekilen fotoğrafın odak uzaklığı ile eşit sürede pozlama yapmasını önerir. Ancak, bu kural farklı diyafram açıklıkları kullanımına izin verirken, Looney 11 kuralı f/11 diyafram açıklığı kullanımını önerir.


Looney 11 kuralı, astrofotoğrafçılıkta kullanılan önemli bir tekniktir çünkü doğru bir pozlama ile net ve gerçekçi bir görüntü elde edilmesini sağlar. Ayrıca, bu kural fotoğrafçıların diyafram açıklığı ve pozlama süresini doğru bir şekilde ayarlamasına yardımcı olur. Bununla birlikte, bu kural sadece Ay gibi doğal ışık kaynakları için geçerlidir ve diğer fotoğraf çekimleri için farklı teknikler kullanılması gerekebilir.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page