top of page

Makro lens büyütümü

Güncelleme tarihi: 27 Mar 2023

Makro lensler, çok yakın odaklama yapabilme kapasiteleri nedeniyle birçok mercek tarafından "makro" olarak etiketlenebilir. Ancak, bu lenslerin gerçek bir makro lens olmadığı anlamına gelir. Gerçek bir makro lens, 1:1 veya 1x büyütme (veya daha büyük) sağlayarak nesnenin gerçek fiziksel boyutunu görüntü düzlemine yansıtır. Bu, çekilen nesnenin görüntüsünün, sensör üzerinde gerçek fiziksel boyutuna yakın bir şekilde oluşmasını sağlar. Bu, daha büyük bir görüntü elde etme fırsatı sunar ve çekilen nesnelerin daha fazla ayrıntı ortaya koymasına yardımcı olur. Bu nedenle, gerçek bir makro lens, fotoğrafçılıkta çok özel bir lens türü olarak kabul edilir.


Makro merceklerle ilgili büyütme hakkında konuştuğumuzda, görüntü düzlemindeki büyütme hakkında konuşmuş oluruz. Görüntüyü bilgisayar ekranında veya baskıda çok büyük bir şekilde gösterebilir; makro olmayan bir lensle çekseniz bile, bir makro nesneyi gerçek hayatta olduğundan çok daha büyük yapabilirsiniz. Ancak makro lens size, hiçbir piksel boşa harcanmadan çok daha büyük bir görüntü elde etme fırsatı sunar. Nesnenin görüntüsü, çerçeve içerisinde daha fazla ayrıntı ortaya koyma potansiyeli ile, daha büyük görünecek şekilde kaydedilecektir.


Gerçek bir makro lens 1:1 veya 1x büyütme (veya daha büyük) sağlayacaktır. Bunun anlamı, lens tarafından görüntü düzlemi üzerine yansıtılan nesnenin boyutunun, gerçek fiziksel boyutu temsil etmesidir - 2 cm çapında bir çiçek, sensör üzerinde 2 cm çapında olacak şekilde üretilecektir.


Sensör boyutunun, lensin kendisinin büyütme gücünü etkilemediğini unutmamak önemlidir. Bu yaygın bir yanlış anlayıştır. Daha küçük sensörlerin “kırpma faktörü” sadece şu anlama gelir: kırpma. Bu, nesnenin ürettiği görüntü dairesinin sensörden daha büyük olması nedeniyle, bir nesnenin sensörün çerçevesine oranla büyütülmüş görünmesini sağlar. Bu nedenle, pratik amaçlar için, daha küçük sensörle daha fazla büyütme elde edersiniz, çünkü konu görüntü çerçevesinin daha fazlasını doldurur. Görüntü düzleminde mercek tarafından üretilen gerçek büyütme oranı ise değişmez; daha doğrusu, her sensör boyutunun bu değişiklikleri gördüğü görüntü miktarıdır.


Bunlarda ilginizi çekebilir:

8 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page