top of page

ND filtre nedir? Nerelerde kullanılır?

ND filtrelere "nötr yoğunluk" filteleri de denir. Bu filtreler, objektif önüne takılan cam veya jelatin filtrelere benzeyen optik filtrelerdir. ND filtrelere sahip olmak, fotoğrafçılara birçok yarar sağlar.


ND filtreler, ışık miktarını azaltarak görüntüdeki netliği ve kontrastı korur. Bu sayede, açık havada fotoğraf çekerken veya parlak ışık altında çekim yaparken, diyaframı büyütmek veya enstantaneyi kısaltmak yerine ND filtre kullanarak pozlama ayarlamak mümkündür.

Ayrıca ND filtreler, uzun pozlama çekimlerinde de kullanılır. Bu çekimlerde, nesnelerin hareketi bulanık bir görüntüye neden olabilir. ND filtrelerin kullanımı, ışık miktarını azaltarak, daha uzun pozlama süreleri için daha uygun hale getirir ve hareketli nesnelerin bulanıklığı azaltır.


ND filtreler, portre çekimlerinde de kullanılır. Bu filtreler, çok fazla ışığın yüzdeki gölgeleri veya yüzeylerdeki detayları kaybetmesini önler ve böylece yüz ifadelerini daha net ve doğal hale getirir.


Sonuç olarak, ND filtreler, çok parlak veya yoğun ışık altında çekim yapmak, hareketli nesneleri daha iyi yakalamak veya portre çekimlerinde daha iyi sonuçlar elde etmek gibi durumlarda fotoğrafçılar için son derece yararlıdır.

17 görüntüleme2 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page