top of page

Netflix Türk Filmleri neler?

Netflix, dünya genelinde popüler olan bir online dizi ve film yayın platformudur. 2016 yılından bu yana Türkiye'de de faaliyet gösteren Netflix, Türk dizileri ve filmleri de dahil olmak üzere birçok içeriği abonelerine sunmaktadır. Netflix Türk filmleri, son yıllarda özellikle yurt içi ve yurt dışında popülerlik kazanmıştır. Türkiye'de de yayın yapan Netflix, Türk sinemasına da yer vererek abonelerine Türk filmleri sunmaktadır.

Televizyon kumandası ile Netflix uygulamasını açıyor.
Televizyon kumandası ile Netflix uygulamasını açıyor.

Bu yazıda, Netflix Türk filmleri hakkında bilgi vereceğiz ve en popüler seçimleri sıralayacağız.

1. Aşk Tesadüfleri Sever (2011)

Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak'ın yaptığı bu romantik-komedi türündeki film, İzmir'de çocukluk arkadaşı olan Deniz ve Aslı'nın yıllar sonra yeniden karşılaşmasını anlatıyor. Film, romantik bir aşk hikayesi eşliğinde İzmir'in güzelliklerini de ekranlara taşıyor.


2. Organize İşler (2019)

Yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan'ın yaptığı bu aksiyon-komedi türündeki film, mahallelerindeki işlerini kaybeden bir grup eski dolandırıcının, son bir iş yaparak tekrar zengin olma hikayesini anlatıyor. Film, oyuncu kadrosu ve esprileriyle dikkat çekiyor.


3. Mucize (2014)

Yönetmenliğini Mahsun Kırmızıgül'ün yaptığı bu dram türündeki film, 1980'li yıllarda bir Anadolu kasabasında yaşayan bir öğretmenin, kasabadaki çocukların eğitim hayatına dokunarak hayatlarını değiştirmesini konu alıyor. Film, samimi anlatımı ve etkileyici hikayesiyle izleyicilerden tam not alıyor.


4. Sadece Sen (2014)

Yönetmenliğini Hakan Yonat'ın yaptığı bu dram-romantik türündeki film, görme engelli bir kadın ile onun hayatına giren bir hırsız arasındaki romantik ilişkiyi anlatıyor. Film, Türk sinemasında bu türde bir yapım olması sebebiyle özellikle izleyicilerin dikkatini çekiyor.


5. Kelebeğin Rüyası (2013)

Yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan'ın yaptığı bu dram türündeki film, Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli şairlerden biri olan Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın hayatını ve aşkını anlatıyor. Film, hem anlatımı hem de oyuncu kadrosu ile dikkat çekiyor.


6. Kardeşim Benim (2016)

Yönetmenliğini Mert Baykal'ın yaptığı bu komedi-dram türündeki film, aralarında husumet bulunan iki kardeşin, babalarının ölümü sonrası birlikte çıktıkları yolculukta birbirlerini daha iyi tanımalarını konu alıyor. Film, oyuncu kadrosu ve esprileriyle izleyicilerin beğenisini kazanıyor.


7. Nefes: Vatan Sağolsun (2009)

Yönetmenliğini Levent Semerci'nin yaptığı bu savaş-dram türündeki film, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, 1992 yılında terör örgütü PKK'ya karşı verdiği operasyonu konu alıyor. Film, gerçekçi sahneleri ve başarılı oyunculuk performanslarıyla izleyicileri etkiliyor.


8. Eşkıya (1996)

Yönetmenliğini Yavuz Turgul'un yaptığı bu suç-dram türündeki film, yıllar sonra cezaevinden çıkan bir adamın, geçmişiyle yüzleşmesini ve ailesini koruma çabasını anlatıyor. Film, usta oyuncu Şener Şen'in performansı ve sürükleyici hikayesiyle Türk sinemasının unutulmaz yapıtları arasında yer alıyor.


9. Babam ve Oğlum (2005)

Yönetmenliğini Çağan Irmak'ın yaptığı bu dram türündeki film, askerliğini yapmak üzere Ankara'ya giden bir gencin, babasıyla olan ilişkisini ve ailesinin acı dolu hikayesini anlatıyor. Film, sıcak anlatımı ve oyuncu performanslarıyla izleyicilerin kalbini kazanıyor.


10. Ayla: The Daughter of War (2017)

Yönetmenliğini Can Ulkay'ın yaptığı bu savaş-dram türündeki film, Kore Savaşı sırasında Türk askerlerinin, savaşta kaybettiği küçük bir kız çocuğuna sahip çıkarak yaşama tutunmasını anlatıyor. Film, duygusal anlatımı ve etkileyici oyunculuk performanslarıyla izleyicileri derinden etkiliyor.


Netflix, Türk sinemasına verdiği önemle, Türkiye'de de yayın yapan birçok yerli filmi kütüphanesinde bulundurmaktadır. Bu yazıda, Netflix Türk filmleri hakkında bilgi verdik ve en popüler seçimleri sıraladık. Netflix'in Türk filmleri, Türk sinemasının çeşitliliğini yansıtan geniş bir yelpazede yer almaktadır. Abonelerin Türk filmlerini izleyerek Türk sinemasını keşfetmeleri ve desteklemeleri, Türk kültürünün dünya genelinde tanıtılmasına da katkı sağlayacaktır.


Sonuç olarak, Netflix Türk filmleri, Türk sinemasının farklı türlerindeki başarılı örnekleriyle abonelerinin beğenisine sunuyor. Romantik-komedi, dram, aksiyon-komedi, suç-dram ve savaş-dram gibi türlerdeki filmler, hem Türkiye'de hem de yurt dışında izleyicilerin ilgisini çekiyor. Türk sinemasının en iyi örneklerinden biri olan bu filmleri izleyerek, Türk kültürü ve sineması hakkında da daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör