top of page

Temel video çekim ayarları

Bu tavsiye edilen ayarlar, α değiştirilebilir lensli dijital fotoğraf makineleriyle video çekimine hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. α fotoğraf makinenizle ilk kez video çekerken bu bilgilere başvurun.Burada her bir ayarın nedenini de açıklayacağız. Tercihlerinize veya çektiğiniz sahneye uyacak başka ayarlar da olabilir. Favori ayar değerlerinizi bulmak için seçeneklerinizi keşfedin.

Ayar

Önerilen Değer

Dosya Biçimi

XAVC S HD

Kayıt Ayarı

30p 50M

Deklanşör Hızı

1/60 sn

Pozlama/ISO

ISO AUTO

Diyafram açıklığı (f değeri)

Olabildiğince düşük

Beyaz Dengesi (WB)

AWB (gerektiğinde değiştirin)

Çözünürlük


İlk olarak çözünürlüğe karar verin.

MENU (MENÜ) bölümünden File Format (Dosya Biçimi) öğesini seçin ve 4K (3840×2160) ya da HD (1920×1080) ayarını belirleyin. HD'den dört kat yüksek çözünürlüğe sahip 4K, etkileyici bir görüntü kalitesi sunar. Ancak veri miktarı da dört kat fazla olduğu için bellek kartlarına kaydın daha kısa sürede yapılması ve bilgisayarların bu dosyaları düzenlemek için daha çok çalışması gerekir. Yeni bir kullanıcı olarak ilk videolarınızı HD çözünürlükte çekmenizi öneririz. Bu çözünürlük, çalışılması daha kolay olmasına rağmen yine de iyi görüntü kalitesi sunar.

Not: ILCE-1 modeli 8K (7680×4320) çözünürlük de sunar.


Kare hızı


Daha sonra Record Settings (Kayıt Ayarları) bölümünde kare hızına karar verin. Videoda saniye başına gösterilen sabit görüntülerin sayısı olan kare hızı, fotoğraf makinesi ayar ekranından 24p, 30p, 60p, 120p veya diğer seçeneklere (modele göre) ayarlanabilir. Değer yüksek olursa belirli bir sürede daha çok kare gösterilir ve görüntü daha akıcı olur. Videonun nasıl görünmesini istiyorsanız buna uygun kare hızını seçin. 120p, akıcı ağır çekim videolar çekmek için iyi bir tercihtir (24p normal hızdan beş kat yavaş olur) ve daha sonra videolarınızı bilgisayarda düzenlerken işinize yarayacaktır.


Bazı önerilen değerler

  • İlk videolarını çeken yeni kullanıcıların, başta yaygın TV kare hızlarına karşılık gelen 30p veya 60p ayarlarını denemelerini öneririz. 60p ayarında yaptığınız çekimleri bilgisayarda düzenleyip 24p veya 30p olarak dışa aktararak normal hızın iki katına kadar daha yavaş olan ve kesik kesik görünmeyen ağır çekim videolar oluşturabilirsiniz.

  • Ancak videolarınızın sinematik görünmesi için düzenleme işiyle uğraşmak istemiyorsanız yaygın film kare hızı olan 24p'de çekim yapabilirsiniz.

  • Sinematik bir görüntü elde ederken düzenleme yapma özgürlüğünü korumak için 60p ayarını kullanın. Ayrıca bu ayar, düzenleme sırasında normal 24p hızının 2,5 katına kadar daha yavaş olan ağır çekim videolar oluşturmanızı da sağlar.

6 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page