top of page

Yarışmaya göndereceğim fotoğrafların boyutu ne olmalıdır?

Bir fotoğraf yarışmasına katılmadan önce, fotoğraflarınızın yarışmaya uygun boyutta olduğundan emin olmanız önemlidir. Boyutların belirli bir aralıkta olması, fotoğraflarınızın doğru şekilde görüntülenmesini ve yarışma koşullarına uygun olmasını sağlar.


Peki yarışmaya göndereceğiniz fotoğrafların boyutu ne olmalıdır?

Profesyonel fotoğrafçı, sokak fotoğrafı çekiyor.
Profesyonel fotoğrafçı, sokak fotoğrafı çekiyor.

Bir fotoğrafın boyutu, yarışmalarda kabul edilebilir boyutlarda olmalıdır. Bu boyut genellikle yarışmanın koşullarında belirtilir. Yarışmalar, genellikle fotoğrafların maksimum boyutunu belirler, bu nedenle, yarışmaya katılmadan önce bu boyutu kontrol etmek önemlidir. Aksi takdirde, fotoğraflarınız yarışmada diskalifiye edilebilir.


Fotoğraf boyutu, piksel cinsinden ifade edilir. Pikseller, fotoğrafın yatay ve dikey yöndeki çözünürlüğünü belirleyen noktalardır. Bir fotoğrafın boyutu, piksel sayısı ile belirlenir. Genellikle yarışmalar, en az 300 dpi çözünürlüğü olan fotoğrafları kabul ederler.

Fotoğrafın boyutu, dosya boyutuyla da ilişkilidir. Yüksek çözünürlüklü fotoğrafların dosya boyutları da büyük olabilir. Bu nedenle, yarışmalar, fotoğrafların maksimum dosya boyutunu da belirleyebilirler.


Fotoğrafların boyutlarına ilişkin tüm bu gereksinimleri kontrol etmek ve uygulamak, yarışmaya katılmadan önce yapılması gereken önemli bir adımdır. Ayrıca, yarışmanın web sitesinde veya yarışma duyurusunda belirtilen boyutlara uygun olarak fotoğrafların boyutlarını ayarlamak, yarışmaya katılmak için gerekli adımlardan biridir.


Sonuç olarak, yarışmaya katılacak olanların fotoğraf boyutlarına özen göstermeleri ve yarışma şartnamelerinde belirtilen boyutlara uygun olarak fotoğraflarını ayarlamaları gerekmektedir. Bu şekilde, yarışmaya kabul edilen fotoğraflar, yüksek çözünürlükleri sayesinde daha net ve kaliteli görüneceklerdir.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page