top of page

Zamandan zamana ISO ayarını düşürmek mümkün müdür?

En temel konu ISO'yu artırmak istemenizdir ancak eğer çekiminiz sırasında sahnede çok fazla ışık varsa başka bir yol denemek isteyeceksiniz. Burada üç örnek var:


1. Örnek:


Bir akarsuyu çekmek istiyorsunuz ve suda bulanıklık etkisi için yarım saniye civarında yavaş bir perde hızı kullanmak istiyorsunuz.


Cevap:


Burada, kameranızı düşük ISO'ya ayarlamanız gerekir. En kapalı diyafram değeri bile yeterli değilse, ışık girişini azaltmak için bir filtre kullanmanız gerekir.


2. Örnek:


Güneşli bir günde geniş bir diyafram değeri ile sığ bir alan derinliği elde etmek istiyorsunuz. Diyafram Öncelikli Modu seçtiniz ve mümkün olan en düşük diyafram değerini seçtiniz (Örneğin f/2.8) - bu durumda kamera size en uygun perde hızı süresini verecektir. Karşımıza fotoğrafın aşırı pozlanmış olması bir sorun olarak çıkıyor.


Cevap:


Güneşli günde geniş bir diyafram, yüksek bir perde hızı demektir. Çoğu kamera, seçtiğiniz ISO değerine göre bile yavaş sayılabilecek olan 1/4000 ya da 1/8000 saniyeden daha hızlı çekim yapamaz. Bu durumda, mümkünse ISO 100 ya da ISO 50 değerini girin. Eğer yine de yeterli olmazsa, geriye tek seçenek güneş ışığının etkisini azaltacak bir filtre satın almak kalıyor.


Fotoğraf: David Hobcote

3. Örnek:


Bir iç mekanda düşük ışık koşullarında ve en yüksek ISO değerinde çekim yapmaya çalışıyorsunuz, geniş bir diyafram değeri seçtiniz ve hala perde hızının biraz yavaş kaldığını düşünüyorsunuz. Flaşı açıyorsunuz ve çekiminizi yapıyorsunuz fakat fotoğrafın çok parlak olduğunu görüyorsunuz. Flaşın gücünü azaltmanıza rağmen fotoğraf halen aşırı pozlanmış görünüyor.


Cevap:


Aşırı durumlarda, en düşük flaş etkisi ile bile yüksek ISO değeri birleşince güçlü bir ışık ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda ISO'yu görüntü karanlık olana kadar düşürmek ve flaşın etki seviyesini artırmak gerekir. Bundan sonra ISO ve flaş etkisi arasında bir denge yakalamaya çalışmak kalıyor. farklı cümlelerle yaz.

2 görüntüleme1 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page