top of page

Sis fotoğrafçılığı nedir?

Sis fotoğrafçılığı, sisli havalarda yapılan fotoğraf çekimlerini ifade eder. Sis, fotoğrafçılıkta kullanılan bir öğe olarak düşünülebilir ve bazı fotoğrafçılar tarafından fotoğraflarda dramatik bir etki yaratmak için kullanılır. Sisli bir hava, nesnelerin ve manzaraların görüşünü azaltabilir ve fotoğraflara farklı bir atmosferik his verir.


Sisli havalarda fotoğraf çekmek, farklı zorluklarla karşılaşabileceğiniz bir tür fotoğrafçılıktır. Sis, kontrastın azalmasına ve netliğin düşmesine neden olabilir. Bu nedenle, sisli havalarda çekim yaparken, doğru pozlama ayarlarını kullanmak, netliği sağlamak için odaklama noktalarını doğru seçmek ve uygun beyaz dengesi ayarlarını kullanmak önemlidir.Sisli havalarda fotoğraf çekmek, farklı bir atmosferik his yaratmak için harika bir yoldur. Sis, doğal manzaraların ve yapıların estetik güzelliklerini vurgulayabilir. Özellikle doğal manzaralar, sisli havalarda fotoğraflanarak mistik bir hava yaratılabilir. Aynı zamanda, şehir manzaraları da sisli havalarda fotoğraflanarak dramatik bir etki yaratabilir.


Sonuç olarak, sis fotoğrafçılığı, sisli havalarda yapılan fotoğraf çekimlerini ifade eder. Sis, fotoğraflarda farklı bir atmosferik his yaratmak için kullanılan bir öğedir. Sisli havalarda fotoğraf çekmek, zorluğu yüksek olsa da doğal manzaralar ve şehir manzaraları gibi konuların estetik güzelliklerini ortaya çıkarabilir.


Dikkat etmeniz gerekenler

  • Farklı ışık koşullarında çalışacağınız için, vurgulamak istediğiniz konuyu kameranıza yakınlaştırmanız daha başarılı sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu, fotoğrafınızda katmanlar oluşturacak ve etkileyici görüntülere sahip olmanızı sağlayacaktır.

  • Sisli havalarda, su damlacıkları diğer zamanlarda olduğundan daha etkili bir şekilde dağılır. Çünkü ışık homojen dağılacaktır. Bu hem ışığı yumuşatır, hem de sisin içinde çizgiler meydana getirebilir (Çise (ya da çisi) yağmurlar).

  • Yine de vurgulayayım ki ışığa göre konumuzunu belirlemeniz son derece önemlidir.

  • Fotoğrafınızdaki ışığın etkisini artırmak için -EV kullanabilirsiniz.

  • Önemli olan pozlamayı nasıl yapacağınızdır. Sis, zamanla hareket eder ve bazen de kalınlığı değişebilir. Değişik etkiler elde edebilmek için uzun pozlamalar deneyebilirsiniz (1 dakika, 3 dakika vb.)

  • Sisli havalarda gözümüz görmese de havada su damlacıkları vardır. Makinenizi sudan koruyunuz!

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page